بوستان قنات قصبه
بوستان ملت
بوستان دانشگاه
بوستان باغ ملي

منوی اصلی

پیوندها

president

GalleryImages 354

ostan

farman

ورود کاربران

جاذبه های گردشگری گناباد

 شهرستان گناباد با بیش از 200اثر تاریخی شناسایی شده و 130 ثر ثبت شده در فهرست آثار ملی كشور در 270كیلومتری جنوب مشهد واقع شده است

همچنین موزه‌های آب، مردمشناسی و باستان شناسی و همه اماكن تاریخی این شهر در ایام نوروز دایر و پذیرای مسافران نوروزی خواهد بود.

 

 مسجد جامع گناباد

 

از بناهاي ارزشمند دوره خوارزمشاهیان در خراسان مسجد جامع گناباد است كه در قصبه شهر اين شهر قرار دارد . مسجد جامع با نقشه دو ايواني شامل سر در تزئيني ، صحن يا ميانسرا ، ايوان ها شمالي و جنوبي ، رواق و سه شبستان ستوندار است . سردر ورودي ضلع شمال شرقي بنا با طاق جناغي و حاشيه اي تزييني در پاكار طاق مزين به نقوش پرندگان در ميان گل و برگ بوده كه بر روي لايه اي از گچ ايجاد شده است . ايوان اصلي يا ايوان قبله در سمت جنوبي صحن واقع شده كه با چهار طاق گهواره
عرضي وچهار قوس ، داراي تزئيناتي آجري شامل دوقطار پيچ ، نوارهاي اسليمي و يك حاشيه كتيبه قرآني به خط بنايي است كه در پايان عبارت « تسع و ستمائه 609 هـ . ق »‌ ذكر شده است .


 

آب انبار شریعت

 

این آب انبار که معروف به آب انبار حسینیه است مربوط به دوره قاجار می باشد و توسط فردی خیر بنام آقای شریعت به میراث فرهنگی و گردشگری واگذار گردیده است. این آب انبار در حال حاضر بصورت نمایشگاهی از آثار مردم شناسی مرتبط با آب در معرض دید و بازدید کنندگان قرار گرفته است. نور پردازی پلکان و مخزن آن زیبایی خاصی به این بنای تاریخی داده است. از لحاظ معماری و پلان دارای یک مخزن و تعدادی چهل پله بوده و مخزن آن در عمق 20 متری قرار دارد. این اثر تاریخی به شماره 5952 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. قرار است در این محل موزه آب شامل تصاویری از روند تکامل آب ‚ نحوه برداشت و وسایل حفر قنات به نمایش گذاشته معرفی تلاش و زحمات مردم کوی برای بدست آوردن آب در مقایسه با امکانات روز از اهداف این موزه است. آب انبار در مرکز گناباد و در خیابان سعدی واقع شده است.مدرسه علميه (نجوميه )

 

 

بناي اين مدرسه در كوي شرقي شهر گناباد در مجاورت يكي از سردرهاي ورودي مسجد جامع اين شهر واقع است . اين مدرسه از يادگاري هاي معماري اسلامي در دوره صفويه است ، كه نشان دهنده ارج و مقام علم و دانش در اين شهر است كه به دليل تدريس علم نجوم و افلاك در اين مكان به مدرسه نجوميه نيز مشهور گردیده . موزه مردم شناسی مدرسه نجومیه در سال 1385 در دوازده غرفه عبارت از غرفه های مشاغل پیشینیان ، آداب و رسوم از یاد رفته می باشد . این موزه به همت کارشناسان سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی سامان دهی شده است .


مجموعه معماري روستاي عمراني

 

 

در فاصله حدود 20 کيلومتري شمال گناباد و مجاور پاسگاه عمرانی مجموعه عظيم معماري محصور در برج و بارو مشاهده مي شود که به عمراني شهرت دارد اين روستا تا حدود سي سال پيش مسکوني بوده ، در حال حاضر بافت قديمي و تاريخي خود را کاملا حفظ نموده و بادگيرها و تاسيسات دفاعي آن پا برجاست، اين روستا علاوه بر معابر و بقاياي معماري سنتي ارزشمند داراي يک مسجد، حمام،
رباط و دو آب انبار بزرگ است که متعلق به دوران سلجوقي تا صفوي است روستاي متروکه عمراني به عنوان الگويي از يک ابادي کويري قابل مطالعه است. آنچه در اين روستا قابل توجه است عناصر و فضايي است که ساکنين براي سازگاري با اقليم گرم کويري ايجاد کرده اند .


یخدان کوثر

 

این اثر معماری در حودود 4 کیلومتری شمال شرقی بیدخت در مجاورت روستای متروکه کوثر در میان اراضی کشاورزی واقع است. بطور کلی یخدان کوثر از سه بخش دیوار شرقی و غربی جوی مخصوص و محل جمع آوری یخ های ابتیاع شده شکل گرفته است.دیوار این یخدان از خشت و چینه ایجاد شده و در پشت آن نیز جوی قرار داشته است. که در داخل آن انباشته شده و در شبهای سرد زمستان به یخ تبدیل میشد.
پس از آن یخ ها که بیشتر بصورت لایه لایه بوده است به چال یا محوطه نگهداری یخ منتقل مشد. برای جدا ماندن لایه ها یخ همدیگر از کیسه های کاه استفاده می شد. پوشش محوظه یخ در یخدان کوثر به گونه ای است که در ابتدا قاعده مخروطی آن با قطر بیشتر بوده و هرچه به انتهای مخروط نزدیک می شوید از دایره کاسته شده تا به راس آن منتهی می شود. در حاشیه بخشی از دیوار مکانی برای یخدان بان قرار داشته است.


 

مسجد مزار

 

 

در دامنه تپه طبیعی در هشت کیلومتری بجستان و به فاصله 3 کیلومتری روستای مزار اثر با ارزشی واقع شده است که در دل تپه حفر شده و احتمالا با قلعه دختر مزار در ارتباط است زیرا قلعه مزبور بر فراز عارضه ساخته شده و به عنوان سردابه و پناهگاه می توانست برای ساکنین آن مورد استفاده قرار گیرد. به احتمال بسیار این اثر در دوران اسلامی به عنوان زاویه و صومعه نیز بکار رفته است.
امروز این مکان با انجام تغییراتی در فضای داخلی به عنوان مسجد زمستانی اهالی مورد استفاده قرار گرفته که در مجاورت آن مسجد کنونی مزار واقع است.فضای داخلی این محل همانند دیگر دخمه ها و پناهگاه ها در میان خاک های فشرده تپه حفر شده و شامل تعدادی چهار ضلعی مستحکم با تاق ها و فضا های وسیع است.


 

بافت تاریخی و فرهنگی ریاب

 

 

درب صوفه يا به قول مردم گناباد درصوفه روستاي كوچكي است كه از نظر موقعيت وزيبايي محل داراي اهميت است و در فاصله 6 كيلومتري روستاي زيبد و 30 كيلومتري غرب گناباد واقع است . سه طرف آن كوه مرتفع قرار گرفته و مشتمل بر درختهاي بسيار قوي و هواي سرد و منظره و آبشار زيبايي است كه حدود 6 متر ارتفاع دارد . در انتهاي روستا و در ديواره يكي از كوهها متصل به روستا فرورفتگي به عمق 10 متر قرار داردكه شبيه به ايوان و صفه مي باشد .
برخي معتقدند آن را در دوره ساسانيان حفر كرده اند و نمونه اي از ايوان هاي نقش رستم و بيستون بوده كه نيمه تمام مانده است . در نزديكي آن در قسمت مرتفع كوه جايي است كه گفته مي شود قبرپيران ويسه است .


 

 

منطقه ييلاقي سنو

 

يكي از مناطق ييلاقي و خوش آب و هواي گنابادكه همواره پذيراي مسافران خسته از يك هفته كار و تلاش مي باشد منطقه سرسبز سرآسياب سنو مي باشد . اين منطقه كه در 25 كيلومتري غرب گناباد واقع است در دل خود چشمه معروف سنو را جاي داده است . آنچه كه اين چشمه را منحصر بفرد كرده ، آب زياد و با كيفيت آن مي باشد بطوريكه طاهر آبشناس گفته است : اين چشمه آب زيادي دارد و اگر گناباد خراب شود يا وسيله باد خواهد بود و يا بوسيله اين چشمه .
شهرت اين چشمه به حدي بوده،كه پادشاهاني چون نادرشاه و طغرل و بسياري از كارشناسان داخلي و خارجي را مجذوب خود نموده است .در مسير آب اين چشمه 7 آسياب و يك قلعه وجود داردكه در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است .بعضي از كارشناسان معتقدند آب چشمه سنو از يك درياچه و غار درون كوههاي زرد سرچشمه مي گيرد . غار سنو چيزي شبيه به غار علي صدر همدان و شايد عظيم تر از آن باشدكه تاكنون مورد كاوش قرار نگرفته است .


 

تک زو

 

جغرافیای تاریخی شهرستان وشهر گناباد نشان می دهد که این شهرستان در دوران پیش از اسلام معبر داخلی فلات ایران و قسمتهای شرقی آن محل برخورد و میدان جنگ لشکریان ایران و توران بوده است. همچنین مشخص شده است که در کنار این معبر اصلی و جنگی که به وسیله تنگلهای کلات و زیبد به دشت پشن و گیسور و بالاخره به قسمتهای شرق ایران می پیوسته.آثار تاریخی از جمله قلعه فرود وجود دارد.
قله ای که قلعه فرود بر فراز آن قرار داردرفیع و عظیم بوسیلله دو تک (تنگه) از قله های اطراف خود جدا شده است یکی از این دره ها به " تک زو" که آبی به همین نام در آن جاری است معروف می باشد.این آب آبشارهایی به ارتفاع 3 تا 10 متر تشکیل میدهد و قریه کوچکی بنام " زو " را مشروب می کند.دیواره های سنگی طرفین ان بسیار مرتفع به نظر میرسد و در بعضی جاها بصورت ایوان مسقف در آمده است.این منطقه ییلاقی در 30 کیلومتری جنوب غرب گناباد قرار دارد.


 

 

تصاویر

images11.jpg

عوارض خودرو

cartax

تبلیغات

شهرداری گناباد

آمار بازدیدکنندگان سایت

859684
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
493
500
2136
11402
19247
859684

امروز: پنج شنبه، 06 آذر 1399

اوقات شرعی